O pět korun více jako letos zaplatí Brňané v příštím roce za kubík vody. Právě voda je jediná komodita, která podraží. Energie zůstanou na stejné ceně nebo ještě zlevní.
Brněnské vodárny a kanalizace zdražení vysvětlují třeba náklady na infrastrukturu, které tvoří největší položku. „Díky prostředkům do oprav, údržby a obnovy pak klesá počet havárií,“ vysvětlila mluvčí společnosti Renata Hermanová.
Ceny vodného a stočného v Brně ale podle ní i nadále zůstanou pod celorepublikovým průměrem. „V roce 2020 byla průměrná cena v České republice devadesát korun za kubík, v Brně 80,63 korun za kubík,“ srovnala Hermanová.
Naopak za energie lidé zaplatí příští rok podle ekonoma Lukáše Kovandy převážně méně než letos. „Na podzim začali zlevňovat dodavatelé elektřiny. Domácnosti ji tak mohou mít v příštím roce levnější i o pět až deset procent. Mírně nižší budou i ceny zemního plynu, v rozsahu do pěti procent,“ přiblížil ekonom.
Například Ondřej Balcárek věří, že s levnější elektřinou dokáže nějaké peníze ušetřit. „Pokud ale zdražuje voda, ušetřené peníze zase použiji na ni. Vodou moc neplýtvám, takže spotřebu neplánuji nějak omezovat,“ řekl.
Cena za to, co v příštím roce prosvítí či vydají za ohřev, se nezvýší například odběratelům energií u energetické společnosti E.On. „U produktů v našem portfoliu nebudeme od Nového roku měnit ceny za dodávky elektrické energie ani zemního plynu,“ ujistil mluvčí energetické společnosti Roman Šperňák.
Lidé naopak mohou ušetřit přechodem na elektřinu z obnovitelných zdrojů. „Stávající klienti až deset procent oproti současnému ceníku. Ti noví až tři a půl tisíce korun,“ podotkl Šperňák.
Společnost Innogy snížila už na podzim cenu plynu o pět procent. „Ujistili jsme zákazníky, že nemusejí mít obavy ze žádného zdražování. Rozhodnutí Energetického regulačního úřadu ještě zlevní distribuci,“ uvedl mluvčí firmy Pavel Grochál.
Neměnná zůstává pro Brňany cena tepla. V roce 2021 bude na úrovni letošního roku. „Dokonce nebude vyšší, než byla cena tepla v Brně v roce 2009,“ zmínila mluvčí Tepláren Brno Renata Diatková.
Na dlouhodobě stejnou cenu tepla v Brně má vliv podle Diatkové především neustálá modernizace zdrojů a rozvodné sítě. „Stabilizace ceny tepla i do budoucna je jedním z důvodů, proč od roku 2010 zastaralé parovody v Brně nahrazujeme moderními horkovody,“ uvedla.
Po dokončení Teplárny Brno minimalizací ztrát tepla ušetří přes sto milionů korun ročně.
dne 28.12.2020, Jan Charvát, Michal Hrabal, Brněnský deník.cz
Další články v rubrice Byty opravy, MOP