Duha nad Kohoutovicemi

Kohoutovice.org
občanský rozcestník pro Kohoutovice

Údržba a opravy bytu nově.

rekonstrukceŽe je obecní bytový fond v Kohoutovicích zanedbaný, ví každý kohoutovický nájemník. Radnice a správce bytů MOP dlouhá léta do bytů neinvestovali a nechávali jen na nájemnících, aby si zlepšili podmínky k žití. Minulý rok začaly výměny bytových jader, politici však neví nebo nechtějí říct, jaký je harmonogram pro všechny byty. Nové nařízení vlády upřesňuje, co je běžná údržba a drobné opravy, které hradí nájemce. Potřebné opravy a výměny, které do toho nepatří a nájemce je oprávněně nahlásí pronajímateli, má provést pronajímatel. Když to ten neudělá, může to provést nájemce sám a výdaje si nechat proplatit.

Limit pro byt 3+1

Například v třípokojovém bytě platíme běžnou údržbu a drobné opravy až do cca 7,5 tisíce Kč za rok. 

Nájemce si platí drobné opravy a údržbu bytu do určitého limitu za rok, který se liší podle velikosti bytu, a dělá 100 Kč/m2 podlahové plochy bytu plus polovinou sklep, balkon a lodžie. Do limitu se počítají náklady na drobné opravy, ale také na běžnou údržbu, kam patří třeba malování, tapetování nebo čištění podlah. Opravy nad tento limit už se nepovažují za drobné, a pokud je potřeba je udělat, měl by je patrně hradit pronajímatel. 

Do drobných oprav patří takřka veškeré opravy bytu a vnitřního vybavení, které je součástí bytu a patří pronajímateli. Například opravy podlah, výměny zámků či zdrojů světla v osvětlovacích tělěsech, vnitřních rolet a žaluzií, opravy a výměny vypínačů, zásuvek, zvonků, domácích telefonů, digestoří, vodních baterií, sprch, bidetů, umyvadel, van, dřezů, splachovačů, sporáků, infrazářičů, kuchyňských linek, vestavěných skříní a dalšího. Výčet všeho, co patří do běžné údržby a do drobných oprav najdeme v Nařízení vlády 308/2015. Přitom tam patří i každá oprava a výměna v nařízení neuvedená, která spolu se souvisejícími a časově navazujícími opravami nepřekročí 1000 Kč. Dopravu a jiné náklady spojené s opravou hradí nájemce a nepočítají se.

Občanský zákoník v § 2257 ukládá pronajímateli udržovat byt a dům ve stavu způsobilém k užívání, nájemce má provádět a hradit běžnou údržbu a drobné opravy. Podle § 2264 a následujících nájemce, pokud zjistí poškození nebo vadu, které je třeba bez prodlení odstranit, má to hned oznámit. Vadu nebo poškození, které brání obvyklému bydlení, má oznámit bez zbytečného odkladu. Kromě toho má dle svých možností učinit, co může, aby nevznikla další škoda, což má dostat proplaceno (pokud to nezpůsobily okolnosti, za které nájemce odpovídá). Pronajímatel má v přiměřené době poškození nebo vadu odstranit. Pokud to neudělá bez zbytečného odkladu a řádně, může to udělat nájemce a žádat náhradu odůvodněných nákladů, případně slevu z nájemného (ale ne u nepodstatného poškození nebo vady). Pokud však nájemce poškození nebo vadu bez zbytečného odkladu neoznámí, na náhradu nákladů právo nemá. A odstraní-li takto poškození nebo vadu sám, nemá právo ani na slevu z nájemného.

Většina nájemníků kohoutovických obecních bytů neví, kdy přijdou na řadu s výměnou bytového jádra. Než se v tomto situace zlepší a politici nějaký ten harmonogram zveřejní nebo nejprve vypracují, mohou nájemníci jistě ve vysoké míře využívat možnosti, které jim dává zákon, aby jejich byt byl místem zdravým a příjemným. Vždyť taky na to dávají měsíčně svoje platby nájemného. 

Zdroj: Nařízení vlády 308/2015 a Občanský zákoník

dne 7.1.2016, Jana Konečná

Další články v rubrice Byty opravy, MOP