Mluvili jsme o tom s místostarostkou Černovic ing. Šárkou Korkešovou: „Napřed jsme vybrali místo – pod mostem silnice na rozhraní ulic Charbulova a Hájecká, to je taková vstupní brána do naší městské části. Oslovili jsme firmu, která by to ošetřila a očistila. Muselo by se natírat dvakrát a podle předběžných kalkulací by to stálo zhruba 2 x 20 tisíc korun. Padl však i jiný návrh – nabídněme to sprejerům. Inspirací k tomu nám byl prostor u kruhového objezdu v Komíně – kdo tam jezdí, ví, o čem je řeč. Kontaktovali jsme skupinku autorů, kteří se podíleli na graffiti v Komíně a uzavřeli dohodu: radnice zaplatí barvy a vy tam něco hezkého vytvoříte. Za barvy se utratilo zhruba 15 tisíc korun a výsledek? Vidíte na fotografiích.“
Nebyl by tento počin dobrou inspirací i pro Kohoutovice? Jako první se nabízí například podjezd pod mostem na ulici Žebětínská (vidíte na přiložené fotografii). Ale potenciálních „kandidátů“ bychom našli celou řadu. Máte-li i vy, čtenáři, nějaké nápady, vyfoťte a pošlete nám na naši adresu: redakce@kohoutovice.org. Pokusíme se tento nápad navrhnout radním Kohoutovic prostřednictvím komise pro informovanost a komunikaci, jejímiž jsme členy. Napíšeme, jak to dopadlo.
Jsme si samozřejmě vědomi toho, že tato aktivita nevyřeší problém sprejerů. Řeší to pouze konkrétní znečištěnou plochu, resp. cenu za opravu. Je také potřeba rozlišovat mezi sprejery, kteří načmárají nějaký tag na fasádu a utečou, a těmi, kteří už jsou spíše umělci a vytvářejí taková díla. Zcela jistě to však danou plochu oživí a je to lepší než počmáraná zeď.
Podle slov černovické místostarostky se s poškozováním ploch sprejery potýkají dlouhodobě. Poprvé se však místo represe rozhodli nabídnout plochy pro legální graffiti. Akce prý probíhala dva dny za skvělé nálady a jejich občanům se to moc líbí. Nám ostatně taky.
Závěrem malou poznámku: existuje zajímavý program brněnských studentů na mobily/tablety Tag Bust, zaměřený proti vandalismu. Využívá jej jak veřejnost (majitelé nemovitostí), tak i policie, např. MP Břeclav. Vyfotíte poškozené místo, označíte tag, určíte polohu, osobu poškozeného a odešlete na server. V případě, že policie dopadne vandala poškozujícího cizí majetek, tak program v databázi dokáže podle shody spárovat všechny jeho „výtvory“ a pak mu je přišíjí, ať už je udělal kdekoliv. Dříve bylo možné jednoduše zjistit poškození jen v rámci vlastního rajónu, nyní v rámci celé republiky, resp. databáze programu. Poškozeným program současně zvyšuje šanci na nalezení vandala, který jim poškodil majetek.
Foto: archív ÚMČ Brno-Černovice
dne 24.4.2015, Helena Sedláčková, Zbyněk Svoboda
Další články v rubrice Životní prostředí