Žalobu na magistrát podal brněnský předseda Strany zelených Martin Ander: „Změnu schválili pouze úředníci, nikoliv zastupitelé, kteří tímto přišli o své právo.“ viz Rovnost: Mackova chata? Úředníci pochybili, rozhodl soud
Podle úterního verditku krajského soudu byl postup úředníků při posuzování legalizace stavby rodiny náměstka Ladislava Macka na pozemku, který byl původně v územním plánu označený jako zeleň, nezákonný (více jsme o černé stavbě psali zde).
Na nestandardní projednávání o změně v územním plánu poukázala Strana zelených (více najdete zde). Mackova rodina zažádala o změnu v územním plánu až po zastavění pozemku tak, aby byla stavba legální.
Návrh projednávali úředníci neveřejně, proto se nemohli zastupitelé ani občané ke změně vyjádřit. A to bylo podle soudu neoprávněné.
„Odpůrce (magistrát, pozn. red.) svým postupem fakticky změnil závaznou část územního plánu. Tím se dopustil nezákonnosti a porušil práva navrhovatele (Martina Andera, který stížnost podal, pozn. red.) jako zastupitele města vykonávat svůj mandát,“ sdělil člen senátu soudu Petr Pospíšil.
Soudci tak rozhodnutí úředníků zrušili. „Zastupitelé a především občané měli mít možnost vyjádřit se a podat případné námitky ke změně územního plánu a toto právo nám bylo odepřeno,“ řekl šéf brněnských zelených Martin Ander, který se stížností u soudu uspěl.
Hřiště s bazénem vzniklo podle zelených u chaty částečně na pozemcích rodiny a částečně na pozemcích města, které si rodina pronajímá od Lesů města Brna.
Magistrát může podat kasační stížnost
Pikantní je, že v posledních měsících se snažila rodina brněnského náměstka vyměnit pozemek za nově koupený les (více čtěte zde). Po protestech opozice se ale obchod na jednání zastupitelstva zatím neobjevil.
„Ani rodinný, ani pronajímaný pozemek nebyl určený k zástavbě,“ podotkl mimo jiné Ander. Doplnil, že vedle rodinného a pronajímaného pozemku leží další městské pozemky, kde možnost stavebního využití pro rekreaci a veřejný sport existovala.
„Po změně územního plánu v srpnu 2011 se využití vyměnilo. Pozemky rodiny náměstka Macka se spolu s pronajímanými pozemky staly ze zeleně stavebními a městský pozemek zůstal nestavební plochou zeleně,“ řekl Ander.
Magistrát může podat kasační stížnost do dvou týdnů u Nejvyššího správního soudu. „“Rozhodnutí soudu respektujeme. Domníváme se ale, že jsme postupovali v souladu se stavebním zákonem,“ uvedl na dotaz ČTK mluvčí magistrátu Pavel Žára.
Jaké další kroky zvolí nájemců nelegálně zastavěného pozemku, nechtěli sdělit. „Nebudeme se k tomu vyjadřovat, ono se to vždycky nějak překroutí. Budeme to určitě nějak dál řešit,“ řekl MF DNES Vladimír Kelbl, který je manželem nájemkyně – dcery náměstka.
Samotný náměstek Macek s redakcí MF DNES nekomunikuje. „Tento týden jsem na dovolené mimo Českou republiku. Neznám rozhodnutí soudu a nemám se k němu jak vyjádřit. Martin Ander podal žalobu vůči magistrátu jako státní správě a do činnosti státní správy jsem oproti němu nikdy nezasahoval,“ odpověděl prostřednictvím ČTK Macek.
Náměstěk za ČSSD také dodal, že v této chvíli ani neumí určit, čeho zastupitel Ander u soudu docílil.
Přetiskli jsme s laskavým svolením redakce iDnes.cz, zdroj viz brno.idnes.cz, foto: MF DNES
dne 18.9.2014, Lukáš Valášek, Kristýna Kolibová, iDnes.cz
Další články v rubrice Politici a kauzy