Zaměstnankyně firmy Enbra, a. s., která rozúčtovává náklady na teplo podle měřičů na radiátorech v kohoutovických obecních bytech, mě upozornila na nejčastější chybu, kterou děláme, což je nesprávné větrání. „Když v zimě otevřete okno a dovnitř začne proudit studený vzduch, čidlo termostatické hlavice okamžitě zareguje a topení začne topit naplno,“ sdělila paní Jasná z Enbry. „Aby se tomu zabránilo, měl by se před větráním zavřít regulační ventil a nastavit do obvyklé polohy až po větrání.“
Podle paní Jasné reaguje čidlo ventilu podobně i při otevřené ventilačce – myslí si, že je v pokoji velká zima a silně topí. Studený vzduch navíc žhaví topení mnohem delší dobu než při krátkém intenzivním věrání, takže peníze jen letí. Proto bychom ventilačky při puštěném topení neměli používat.
Kapitola sama o sobě je dlouhodobě vypnuté topení, ať už kvůli otužilosti nebo prázdnému bytu. Takto se ušetřit nedá, protože i když se minimálně polovina nákladů rozpočítává podle měřičů na radiátorech na základě §4 odst. 1 až 3 vyhlášky 372/2001, tak pokud je rozdíl mezi náklady v bytě a průměrem za celý dům přes 40 %, výpočet se upraví podle §4 odst. 4 vyhlášky 372/2001 („Rozdíly v nákladech na vytápění připadající na 1 m2 započitatelné podlahové plochy nesmí překročit u konečných spotřebitelů s měřením či indikací v zúčtovací jednotce hodnotu 40 % oproti průměru zúčtovací jednotky v daném zúčtovacím období. Pokud dojde k překročení přípustných rozdílů, provede vlastník úpravu výpočtové metody…“)
Topení v celém bytě tedy můžeme vypnout jen na kratší dobu, protože vyúčtováni se počítá za kalendářní rok. Nevytápět jeden z pokojů můžeme celou zimu tehdy, pokud v bytě jinak normálně topíme, protože zúčtovací jednotkou je podle vyhlášky celý byt.
Hlavní místo, kde je možné ušetřit za teplo, je ale určitě na vstupu tepla do domu, potažmo v nastavení výkonu v kotelnách. Kotelny pracují automaticky podle toho, jaká je venku teplota, přičemž je důležité, na jaký výkon jsou nastavené. Výkon kotelen a množství tepla, které se pouští do jednotlivých domů, nastavují v Kohoutovicích Teplárny Brno a.s. podle smlouvy s vlastníkem bytů. Za soukromé byty nasmlouvávají „množství tepla“ s Teplárnami družstva nebo společenství vlastníků, za obecní byty to dělá firma MOP Brno, s.r.o, která byty spravuje.
Pokud jsou naše účty za teplo stále vysoké, ve sklepech je přetopeno, stupačky moc žhavé, možná se i těžko vyvažuje teplota termoregulačním ventilem, je to patrně tím, že množství tepla, které přichází do domu, je příliš velké (stejně tak ztráty tepla na cestě do domu). A tím pádem neušetříme, i když topíme a větráme úsporně, dům je zateplený a plastová okna těsní. Tady už je řada na družstvu, společenství vlastníků nebo firmě MOP, aby případně opravilo své pokyny Teplárnám.
Jak to máte vy se můžete vyjádřit v komentářích nebo v anketě.
Čtěte také: Zateplování nese ovoce, výdaje českých domácností za teplo stále klesají (Ekolist)
dne 4.12.2014, Jana Konečná
Další články v rubrice Byty opravy, MOP