V reakci na článek „Co pozitivního a prospěšného vykonali Zelení a nezávislí?“, otištěný v předchozím čísle Kohoutovického Kurýra tímto autorům – členům komise bytové, odpovídám. V odpovědi se omezím pouze na oblast nakládání s obecními byty.
Na začátku tohoto volebního období bylo vše kolem bytů tajné. Po volbách jsem nebyla jmenována do bytové komise, naše volební uskupení v ní tak nemělo žádného zástupce a tím ani přístup k informacím. Trvalo mi pět měsíců, než jsem se jako zastupitelka domohla sdělení, kdy a kde se koná schůze bytové komise, abych ji mohla navštívit. Podobně dlouho mi trvalo, než jsem se domohla získání zápisů ze zasedání této komise. Městská část totiž vše měla za tajné informace, které ani zastupiteli obce nelze zpřístupnit. Nakonec pomohl až v odvolání Magistrát města Brna, který zápisy zpřístupnit přikázal. Po celou tuto dobu tehdejší tajemník Zdenek Krutek, který si osobně vzal na starosti moje žádosti o informace a v rozporu s platnou legislativou mi je neposkytoval, dostával desetitisícové prémie za „poskytování informací“.
V roce 2015 se ukázalo, že Kohoutovice několik let neplní povinnost zveřejňování pořadníku žadatelů o byt. Trvalo to dlouho, než jsem donutila vedení obce neustálými dotazy na zasedání zastupitelstva tento pořadník pravidelně každý měsíc zveřejňovat. Dnes si dokonce může každý přečíst i zápis ze zasedání bytové komise, který je zveřejněn na Internetu.
Mnou navržená kontrola přidělování obecních bytů proběhla v roce 2016. Díky ní jsem se dostala k důležitým informacím, které byly do té doby pečlivě tajeny. Špatné bodování žádostí o byt, přidělování obecních bytů žadatelům, kteří byli i více jak na 50. místě v pořadníku. Nikdo za nic nenese zodpovědnost – bytová komise jen navrhuje, rada městské části schvaluje na základě doporučení komise a nestará se o to, proč zrovna tento a ne jiný žadatel byt získává. Bodování žádosti provádí anonymní člen komise „na základě nejlepšího vědomí“. Tato situace trvá dodnes. Můj návrh na změny v tomto systému předložený bytové komisi v roce 2016 nejspíše dodnes nebyl projednán – komise si odhlasovala, že na jejím zasedání být nesmím a dosud mi na můj písemný návrh nikdo neodpověděl. I takto vypadá „demokratický“ přístup členů bytové komise k demokracii, kterou se mnozí honosí v názvu politické strany, již v bytové komisi zastupují. Na základě těchto zkušeností jsem alespoň připomínkovala celoměstský systém nakládání s obecními byty, který začal platit v roce 2017.
Již dvakrát celá situace s obecními byty v Kohoutovicích zaujala i novináře z Deníku Rovnost a MF Dnes. Novináři pracují nezávisle a mají za úkol upozorňovat na „podivnosti“, které se ve veřejném prostoru dějí. Z mého pohledu svoji funkci plní dobře. Je nyní na straně členů bytové komise, zda přestanou byty přidělovat „na základě nejlepšího vědomí“, které může být ovlivněno mnoha faktory (např. i úplatkem, členstvím žadatele v politické straně apod.) a začnou žádosti hodnotit na základě pevných pravidel, která platí pro všechny stejně a nedávají korupci žádný prostor. A je na obyvatelích Kohoutovic, zda jsou s činností členů bytové komise spokojeni a budou tyto osoby a strany, které zastupují, volit i v nadcházejících volbách. Členy bytové komise dosud byli: Pavel Forberger (předseda, odstoupil po publikaci článku v MF Dnes o přidělení obecního bytu jeho synovi v březnu 2018), Josef Marek, JUDr. Karel Neduchal (všichni ČSSD), Ing. Oldřich Šulák (A co Brno?), Ing. Pavel Bartoš (KDU – ČSL), Vojtěch Mlčúch (Moravané – pozn. redakce: Pro Kohoutovice a Moravu), Marie Urbánková (TOP09), Jaroslava Pilařová (KSČM) a Ing. David Geryk (ODS).
——
Úvodní slovo: redakce
dne 23.5.2018, Dana Kalčíková, zastupitelka (Zelení a nezávislí - sdružení Pro Kohoutovice)
Další články v rubrice Byty - přidělování