V Brně jsme v tomto zamrzli. V Kohoutovicích jen bydlíme, za prací i službami musíme jezdit jinam a daleko. Uživatele aut hýčkáme, stavíme pro ně nové silnice, parkoviště, obchody přizpůsobujeme právě jim. Chodci a cyklisté jsou odsunuti na vedlejší kolej.
Měli bychom začít budovat Kohoutovice dle principů města krátkých vzdáleností a přestat je přizpůsobovat autům. Umožnit novou výstavbu takových zařízení, která potřebují především místní obyvatelé a dojdou do nich pěšky. To znamená nebudovat obchody typu Lidl či megalomanské fotbalové hřiště, kam se sjíždí lidé z širokého okolí autem, ale malé obchody či sportoviště, kam si rádi zajdou obyvatelé z okolních domů pěšky. Na prvním místě bychom měli zabezpečit pohodlí a bezpečí pro pěší (opravené chodníky, bezpečné přechody, zkracování tras pro pěší). Na druhém místě pohodlí a bezpečí pro cyklisty (vybudování cyklostezek oddělených od automobilového provozu). Nevadí, že jsme na kopci, elektrokola a elektrokoloběžky si s kopcem snadno poradí. Zapomínat bychom neměli ani na cestující MHD.
Uživatelé automobilů by si měli uvědomit, že jejich auta zabírají veřejný prostor a snižují kvalitu bydlení. Budování nových parkovacích míst současnou situaci zhorší. Umožní nákup dalších aut, která již dnes zahlcují město. Pro chodce či cyklisty bude město nebezpečnější. A to v roce 2020 bylo Brno nejnebezpečnějším městem v ČR – auta 12 lidí usmrtila a 60 těžce zranila. V Kohoutovicích by měly být zavedeny tzv. modré zóny a za parkování by se mělo začít platit. První auto v rodině bude zpoplatněno jen symbolicky, další auta či karavany pak výrazně více. Bude pak na každém majiteli, jak situaci vyhodnotí a zda ipřes vysoký poplatek bude více aut potřebovat.
Zdroj: Kohoutovický kurýr 10/2021
dne 20.11.2021, Dana Kalčíková, radní (Zelení a nezávislí)
Další články v rubrice Parkování, garáže