Duha nad Kohoutovicemi

Kohoutovice.org
občanský rozcestník pro Kohoutovice

Sdílené koloběžky, elektrokoloběžky, kola a elektrokola v Brně

Množství provozovatelů sdílených aut, kol nebo koloběžek se v Brně blíží své hranici. Dva nedávno začínající zarovnali počet na rovnou desítku. Z Brna má letos zmizet nešvar, který je s nimi často spojený, a to nevhodné odkládání strojů kamkoliv na chodníky i jinam, kde překáží chodcům.

Po nedávném vstupu dvou dalších provozovatelů sdílených strojů do Brna získali lidé nové možnosti. Dohromady už deset společností nabízí více než dva tisíce sdílených aut, skútrů, kol a elektrokoloběžek.

Nejnověji do města zamířili re.volt a Bolt. První z nich jako jediný v Brně nabízí kromě 350 elektrokoloběžek i osmdesát skútrů. „Působíme ve městě nově teprve od března, provoz proto pořád testujeme a ladíme. Naším cílem je popularizovat koncept sdílené zelené mobility,“ zmínila za re.volt Lída Dubinská.

U Boltu si lidé mohou půjčit čtyři sta elektrických koloběžek a kol, jejich množství má ještě vzrůst, zároveň budou dosažitelné ve více lokalitách. „Nyní jsou dostupná na více než 250 místech po Brně, tento počet plánujeme ve spolupráci s magistrátem v následujících týdnech a měsících zvyšovat,“ uvedla za Bolt Sylva Sulaimanová.

Jako první umístil do brněnských ulic elektrokoloběžky už předloni provozovatel Yoyoway, který aktuálně nabízí 250 kusů. Později na něj navázala společnost Lime. V kategorii sdílených kol mají Brňané na výběr dohromady ze šesti stovek strojů od firem Rekola a Nextbike. Vozy k půjčení nabízí hned trojice provozovatelů, kterými jsou Autonapůl, Ajo carsharing a Car4way. Kromě nich umožňuje sdílet auta také firma HoppyGo, přes ní lidé půjčují vlastní vozy v době, kdy s nimi sami nejezdí.

Sdílené stroje v Brně

Ajo carsharing: 35 osobních aut

Autonapůl: 30 vozů

Bolt: 400 elektrokoloběžek a elektrokol

Car4way: 100 vozů

HoppyGo: přes 170 vozů

Lime: 200 elektrokoloběžek (údaj z loňského srpna)

Nextbike: 400 kol

Rekola 200 kol

re.volt: 350 elektrokoloběžek a 80 skútrů

Yoyoway: 250 elektrokoloběžek

Sdílená auta si lidé vyzvednou a následně je zaparkují téměř po celém Brně. Kola najdou u městských stojanů vyznačených v aplikaci. Koloběžky od Yoyoway a Lime mohli uživatelé do letošní sezony, která v těchto dnech právě startuje, najít často odstavené prakticky kdekoliv. 

Častému nešvaru v podobě odkládání strojů jezdci na nevhodných místech má nově zabránit dohoda mezi představiteli města a provozovateli, která platí od začátku letošní sezony. Uživatelé je musí vrátit na vybraná místa, jinak nepůjde výpůjčku ukončit. Za takové odstavení na ně čeká pokuta.

Pomoci má mobilní aplikace, která jezdcům zabrání odložit stroje mimo prostor vyznačený v mapě. „Koloběžky bude možné nechat pouze na předem určených virtuálních místech. Lidé je najdou primárně tam, kde jsou stojany, parkovací stání pro skútry či místa, která nepřekáží v pohybu ostatních,“ nastínil za Yoyoway Lukáš Moravec. Pokud lidé odstaví například elektrokolo či koloběžku od Boltu mimo provozní oblast, dostanou pokutu 750 korun.

Překážejících koloběžek řeší na základě oznámení brněnští strážníci za sezonu zhruba třicet. „Nedávno jsme obdrželi stanovisko ministerstva dopravy, ze kterého plyne, že pokud koloběžka představuje překážku na pozemní komunikaci, je možné ji odstranit. Vhodný způsob, jak na ni při špatném odložení upozornit, je obrátit se přímo na provozovatele služby. V jeho zájmu je, aby zápůjčky byly bezproblémové,“ uvedla mluvčí městské policie Markéta Skřivánková.

Kromě nevhodně odstavených strojů se hlídky zaměřují i na přestupky spáchané jízdou na kole či koloběžce. Mezi loňským březnem a říjnem jich bylo asi čtyřicet. „Nejčastěji se jednalo o jízdu na chodníku, jízdu na červenou nebo v protisměru v zákazu vjezdu. Přestupky můžeme řešit na místě pokutou do dvou tisíc korun. Případy podle závažnosti a dalších okolností můžeme případně postoupit i správnímu orgánu,“ doplnila Skřivánková.

Krajský koordinátor Besipu Pavel Čížek připomněl, že jezdci na koloběžkách i kolech se podle zákona musí pohybovat po silnicích, nikoliv po chodníku. „Při jakékoliv kolizi s lidmi na chodníku je vždy poškozenější, co se týče zranění, chodec. Ale při pádu v důsledku střetu dochází běžně také k lehčímu či těžšímu zranění koloběžkáře či cyklisty. Pokud třeba i jen lehce drcne do lidí starších nebo se zdravotním hendikepem, mohou být následky srážky i tragické,“ upozornil Čížek.

Redakčně zkráceno.

Zdroj: https://brnensky.denik.cz

dne 6.4.2021, Oldřich Haluza, Brněnský deník

Další články v rubrice Sportoviště