Zákon přikazuje i veřejné projednání, to proběhne těsně před zasedáním zastupitelstva, které rozpočet bude schvalovat. A jako v letech minulých – nikdo nic neví, nikdo tomu nerozumí = nebudou žádné připomínky a my si jednoduše schválíme, co jsme si vymysleli.
Všechny peníze do rekonstrukce bytů
I když vím, že je bitva o rozpočet předem rozhodnuta, nedá mi to a přináším několik úvah nad jeho obsahem. Snad největší bombou návrhu rozpočtu na rok 2016 je skutečnost, že se radnice rozhodla „rozbít prasátko“ a všechny peníze, které za dlouhá léta postupně našetřila na termínovaných vkladových účtech, se rozhodla vrhnout na rekonstrukci bytových jader obecních bytů.
Celkem to je 24 milionů korun.
Jde o peníze, se kterými si radnice může dělat, co chce – opravit chodník, opravit školu, vybudovat náměstí, založit park. Jednoduše udělat to, co je nejvíc potřeba. Nechci zpochybňovat potřebnost rekonstrukce bytových jader. ALE.
Jak je možné, že oblast bytového hospodářství není finančně soběstačná? Proč se musí do obecních bytů lít peníze zvenčí? Nájemné v obecním bytě je momentálně 65 Kč/m2 a měsíc. Jak je možné, že tato částka nestačí na průběžnou údržbu a rekonstrukci tohoto bytu a domu?
Osobně bydlím v domě spravovaném bytovým družstvem Družba v bytě o ploše 61,4 m2. Měsíčně na údržbu a opravy domu přispívám 491 Kč, správa domu stojí 280 Kč a pojištění 13 Kč. Úpravy bytu si platím ze svého.
Kdyby městský dům byl spravován stejně jako náš družstevní dům a já platila obecní nájemné, zbylo by z mého nájmu každý rok 38 484 Kč na úpravy bytu – na nová okna, bytové jádro, podlahy, dveře, kuchyňskou linku atd. Za 10 let by to bylo 384 840 Kč, což je částka, která by mi stačila na kompletní rekonstrukci celého bytu do vysokého standardu.
Kam se ztrácí vybrané nájemné?
Pokud tedy radnici nestačí vybrané nájemné ani na základní rekonstrukci ve formě nového bytového jádra po více jak 35 letech používání, znamená to spíše, že se vybrané nájemné utrácí neefektivně. Na to doplácí nejen nájemníci obecních bytů, kteří platí nájemné a nevidí, že by se tyto peníze vracely do bytu, který je rok od roku sešlejší. Nyní na to začnou doplácet i ti, kdo bydlí ve svém. Například tím, že namísto opraveného chodníku budou dále skákat přes výmoly a louže, protože peníze na chodníky skončily v bytovém jádře obecního bytu.
V případě našeho domu to zašlo tak daleko, že jsme si odvodnění propadlého chodníku museli zaplatit z peněz na opravu domu. A přes 10 let čekáme, zda nám obec chodník opraví, nebo na něj opět nezbudou peníze. A vždy po dešti se společně se 120 sousedy brodíme jinou louží, která nejde obejít. Pohledem do rozpočtu vidím, že se budeme úspěšně brodit další (snad ne příliš deštivý) rok.
Na co peníze nezbyly
Seznam toho, na co peníze nezbyly, je totiž dlouhý. Na opravy chodníků je potřeba 4,7 mil. Kč, v rozpočtu se však našlo jen zarážejících 100 tisíc. Mateřské školy potřebují na opravy 864 tisíc, dostanou 200 tisíc. Základní školy potřebují 7,74 mil. Kč, dostanou 800 tisíc. CVČ Stamicova 7 má v havarijním stavu rozvody vody a kanalizace v kotelně a potřebuje 100 tisíc. Nedostane nic. Je to zvláštní – obecní byty mohou spoléhat na to, že jejich opravy uhradí nájemce bytu, přesto do nich vkládáme obecní peníze. Děti nájemné za užívání školních tříd nikdy platit nebudou a je tedy jisté, že se opravy dříve či později budou hradit z obecního rozpočtu. Budovy chátrají a opravy se neřeší včas. Odstraňování havárií je pak nákladnější než včasná údržba. Proč radnice ignoruje tuto skutečnost? Takto správný hospodář nepostupuje.
Recept na správné hospodaření
Kdyby to záviselo na mně, postupovala bych v oblasti obecního rozpočtu následovně:
A nakonec (nebo spíše úplně na začátku) bych zpřehlednila návrh rozpočtu tak, aby mu lidi rozuměli, vyvěsila ho na hlavní stranu webových stránek a projednala ho s veřejností dříve než těsně před zasedáním zastupitelstva, které ho bude schvalovat.
dne 2.12.2015, Dana Kalčíková, zastupitelka za Zelení a nezávislí, Sdružení Pro Kohoutovice
Další články v rubrice Politici a kauzy